Kwiaty / Kwiaty lecznicze / Mniszek lekarski

Mniszek lekarski


Mniszek lekarski należy do rodziny astrowatych. Mniszek jest rośliną kosmopolityczną. Występuje prawie na całym świecie. W Polsce roślina ta jest bardzo pospolita. Traktowana jest przeważnie jako chwast. W Polsce przyjęło się klika określeń dla tej rośliny: brodawnik, mlync, męska stałość, mlecz, pępawa, dmuchawiec. Mniszek bardzo łatwo się rozsiewa. Z intensywnie żółtego kwiatu mniszka rozwijają się szybko owocostany, mające kształt puchatej kulki. Dzięki temu, że nasiona przymocowane są do lekkich parasolowatych aparatów lotnych, łatwo przenoszą się na dalekie odległości.

W lecznictwie stosowane są zarówno kwiaty mniszka, jak i korzenie. Kwiaty zbierane są latem (mniszek kwitnie od IV do VII), korzenie zaś jesienią. Mniszek lekarski zawiera składniki takie jak inulina, witaminy A,B,C,D, sole mineralne i wiele innych. Preparaty z mniszka lekarskiego działają moczopędnie. Nalewki z korzenia mniszka stosowane  są w schorzeniach dróg żółciowych oraz przy problemach z wątrobą. Działa pozytywnie na kłopoty z trawieniem, obniża cholesterol. Stosowany przy różnego typu chorobach skóry. Według specjalistów podnosi również sprawność seksualną. Mniszek lekarski wykorzystywany jest również w kuchni. Młode liście są doskonałym materiałem na sałatkę. Z kwiatów mniszka przyrządza się również tzw. miodek majowy oraz wino kwiatowe.

Mniszkowy syrop na kaszel
300 kwiatostanów mniszka lekarskiego
3 całe cytryny
1 kg cukru
Kwiaty wymoczyć w zimnej wodzie przez kilka godzin. Zalać ok. 1/2 litra wody, postawić na gaz i gotować ok. 15 minut. Pod koniec gotowania dodać pokrojone na ćwiartki cytryny. Wyłączyć. Zostawić wywar na 24 godziny. Po 24 godzinach dosypujemy 1kg cukru i gotujemy ok. 2 godzin bez przykrycia, na małym ogniu. Czekamy, aż wytworzy się syrop. Przecedzić przez gazę. Przelać do słoików, zakręcić,odwrócić do góry dnem. Wystudzić.


Polityka Prywatnosci | Mniszek lekarski