Kwiaty / Kwiaty lecznicze / Rumianek pospolity

Rumianek pospolity


Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamorailla ) jest jedną z roślin leczniczych. Należy do rodziny astrowatych. Występuje zarówno jako roślina dzika, jak i roślina uprawna. Rumianek potrzebuje dużo światła, dlatego w stanie dzikim często można go spotkać przy drogach, na polach i łąkach. Nie ma specjalnych wymagań glebowych. Małe kwiatki rumianku zebrane są w koszyczki. Płatki mają kolor biały, a wnętrze kwiatu jest żółte.

Korzystne działanie rumianku znane było już w starożytności. Przez lata wierzono, że kwiatek ten symbolizuje bóstwo Słońca. Rumianek jest często stosowany w medycynie naturalnej i w kosmetyce. Te małe kwiatki bogate są w sole mineralne, flawonoidy i związki kumarynowe. Stosowany zarówno wewnętrznie, jak i wewnętrznie. Podawany doustnie w postaci naparu działa przeciwzapalnie i przeciwskurczowo. Ma również działanie przeciwalergiczne. Napary z rumianku podawane są przy bólach brzucha oraz wzdęciach. Okłady z rumianku działają kojąco. Korzystnie wpływają na rany oparzeniowe, rumienie i owrzodzenia. Łagodzi stany zapalne skóry, ma wysokie działanie antyseptyczne. Pomaga w chorobach gardła. Dzięki właściwościom moczopędnym wykorzystywany w leczeniu chorób pęcherza i nerek. W kosmetyce wykorzystywany jest przy produkcji kremów i toników.

By poznać działanie rumianku najlepiej zaopatrzyć się w rumianek, dostępny w aptekach i sklepach zielarskich.

Przepis na napar z rumianku:
Saszetkę rumianku zalać 200 ml wrzątku. Jeśli rumianek jest w postaci sypkiej - zaparzać należy 1 łyżkę suszu 200 ml wody. Zaparzyć pod przykryciem, ok. 15 minut.

Inhalacja rumiankowa:
Duża garść kwiatów rumiankowych wsypać do miski. Zalać je  ok. 1 litrem wrzątku. Głowę przykryć ręcznikiem. Wdychać wydobywającą się parę. Inhalacja powinna trwać ok. 10-15 minut.



Polityka Prywatnosci | Rumianek pospolity
pozycjonowanie warszawa